0

سبد خرید شما خالی است!

باورهای غلط راجع به پوست

باورهای غلط راجع به پوست

باورهای غلط معمولا از کودکی در ذهن ما شکل می گیرند و سال ها با تکرار آن ها به پوست خود آسیب می زنیم و یا در بهترین حالت هیچ بهبودی در سلامت پوست مشاهده نمی کنیم. بیشتر مطالبی که راجع به پوست دست به دست می شوند پایه علمی ندارند و تجربیات اطرافیان شما نیز منبع معتبری برای دنبال کردن نیستند.

در زیر به بیان چند مورد از این باورهای غلط می پردازیم:

 

1- در روزهای ابری استفاده از ضدآفتاب ضروری نیست.

حتی در روزهای ابری، اشعه UV خورشید به سطح زمین می رسد. پس هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید و در صورت تعرق هر 2 ساعت یک بار ضدآفتاب را تجدید کنید.

عده ای معتقداند که استفاده از کرم های آرایشی دارای SPF نیاز به ضد آفتاب را برطرف می کند. بنابر تحقیقات Leslie Bauman، مدیر گروه آرایشی دانشگاه میامی و نویسنده کتاب The Skin Type Solution، برای رسیدن به SPF که روی بسته بندی محصولات آرایشی نوشته شده است باید 15 برابر مقدار معمول آرایش بر صورت داشت که این امر عملا غیر ممکن است و رسیدن به SPF درج شده عملی نیست و حتما در کنار آرایش باید از ضد آفتاب استفاده کرد.


2- سولاریوم اگر اشعه UVB نداشته باشد به پوست آسیب نمی رساند.

همانطور که می دانید برنزه شدن پوست زیر آفتاب احتمال ابتلا به سرطان پوست و پیری زودرس را افزایش می دهد. شرکت های سازنده سولاریوم ادعا دارند که اشعه UVB را در دستگاه ها فیلتر می کنند اما همچنان با استفاده از سولاریوم پوست در معرض اشعه UVA قرار دارد که در ابعاد عمیق تری از پوست نفوذ می کند و خطر پیری زودرس و سرطان پوست را به همراه دارد.


3- هرچهSPF  ضدآفتاب بالاتر باشد، مراقبت از پوست بیشتر است.

اشعه UV به سه بخش UVA، UVB و UVC تقسیم می شود. اشعه UVA به اعماق پوست نفوذ می کند و با تغییر رنگ دانه ها سبب تیره شدن پوست می شود. اشعه UVB عامل اولیه آفتاب سوختگی است و همچنین به DNA پوست آسیب می زند و سبب تغییرات رنگدانه ها و ایجاد تومورهای سرطانی می شود. اشعه UVC در اتمسفر جذب می شود و به زمین نمی رسد.

عدد SPF روی ضدآفتاب مربوط به حفاظت از پوست در مقابل اشعه UVB است این در حالی است که برخی ضد آفتاب ها در مقابل UVA و UVB مقاوم هستند.

هنگام خرید محصول به دنبال حداقل SPF 15 و یکی از عناصر زیر برای حفاظت در مقابل UVA باشید:

mexoryl, oxybenzone or avobenzone(parsol 1789), titanium dioxide


4- محصولات مراقبت از پوست گران تر عملکرد بهتری دارند.

خرید محصول گرانتر الزاما عملکرد بهتری را تضمین نمی کند و بسیاری از محصولات با قیمت کمتر عملکرد مشابهی دارند. اگر به دنبال بسته بندی زیباتر و بوی بهتر هستید به دنبال محصول با قیمت بالاتر بروید.


5- کرم های ضد پیری چروک های صورت را از بین می برند.

اکثر کرم های ضد چروک پوست را آبرسانی می کنند. رطوبت چروک ها را پر می کند و سبب می شود پوست به صورت موقتی ظاهر بهتری داشته باشد.

تنها محصولی که برای درمان چروک موثر است Retinol یا Tretinoin است. رتینول در درمان آکنه، چین و چروک و آفتاب سوختگی به کارگرفته می شود. اما از هیچ محصولی نباید انتظار معجزه داشت.


6- اگر بعد از استفاده از یک محصول نتیجه آنی را مشاهده نکردید به سراغ محصول دیگری بروید.

برای مشاهده نتیجه هر محصول مراقبت از پوست باید بین 8 تا 10 هفته به آن زمان داد. ممکن است بعد از گذشت این زمان محصول فراتر از انتظار شما ظاهر شود.


7- محصولاتی که ایجاد خارش می کنند در حال بهبود پوست هستند.

ایجاد خارش بر پوست گاهی به معنای آسیب رساندن به پوست است و در صورت استفاده روزانه و احساس سوزش و خارش مساله را با پزشک خود در میان بگذارید.


8- صابون بهترین پاک کننده صورت است.

معمولا موادی که در ساخت صابون به کار گرفته می شود PH بالایی دارند، استفاده از پاک کننده های قوی در دراز مدت باعث خشک شدن پوست می شوند.


9- خمیردندان در درمان آکنه موثر است.

بعضی خمیردندان ها به علت داشتن زینک خاصیت ضد التهاب دارند اما موادی مثل منتول که در ساختار آن ها به کار رفته است به پوست آسیب می رساند.


10- فیشال بخش مهمی از مراقبت از پوست است.

فیشال احساس خوبی به شما می دهد اما هیچ تاثیر مثبتی بر درمان آکنه ندارد حتی ممکن است بعد از فیشال تغییرات منفی در پوست خود مشاهده کنید. تحقیقات هیچ تغییر دائمی مثبتی را بعد از فیشال ثابت نکرده اند.