0

سبد خرید شما خالی است!

علت و درمان تیرگی دور چشم

تیرگی زیر پلک پایین در بین خانم ها و آقایان شایع است و باعث می شود سن فرد بیشتر به نظر برسد. اگرچه ممکن است هر کسی با این مشکل مواجه شود اما تیرگی دور چشم در میان گروه های زیر بیشتر رخ می دهد:

افراد مسن

افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد باشند

افراد با پوست های تیره

اگرچه خستگی، منطقی ترین علت تیرگی دور چشم به نظر می رسد اما عوامل زیاد دیگری نیز به تیرگی دور چشم منجر می شوند که در بیشتر مواقع نیاز به مراقبت های پزشکی ندارند.


چه چیزی باعث تیرگی دور چشم می شود؟

خستگی

بی خوابی، خستگی زیاد، بیدار ماندن طولانی مدت پس از ساعت خواب باعث تیرگی دور چشم می شود. کمبود خواب پوست را کدر و رنگ پریده می کند و رگ های زیر پوست برجسته می شوند و در نتیجه دور چشم تیره به نظر می رسد. کمبود خواب همچنین باعث تجمع مایع و پف دار شدن چشم می شود.

سن

افزایش سن دلیل دیگر تیرگی دو چشم است. با افزایش سن پوست نازک می شود و چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ حالت کشسانی خود را از دست می دهد. در این حالت رگ های خونی زیر پوست نمایان تر می شودند و باعث می شوند زیر چشم تیره به نظر برسد.

خستگی چشم

خیره شدن به تلویزیون یا کامپیوتر برای مدت طولانی چشم را خسته می کند و در نتیجه رگ های خونی بزرگ می شوند و دور چشم تیره به نظر می رسد.

آلرژی

واکنش های آلرژیک و خشکی چشم می توانند سبب تیرگی چشم شوند. وقتی که بدن واکنش آلرژیک نشان می دهد، هیستامین آزاد می شود؛ علاوه بر علائمی مثل خارش، قرمزی و پف چشم ها، هیستامین باعث بزرگ و برجسته شدن رگ ها نیز می شود.

کم شدن آب بدن

کمبود آب یکی از دلایل تیرگی دور چشم است. وقتی بدن به اندازه کافی آب دریافت نمی کند پوست زیر چشم کدر و گود افتاده می شود.

آفتاب سوختگی

تماس طولانی مدت با آفتاب سبب ترشح بیشتر ملانین می شود، رنگدانه هایی که رنگ پوست را تامین می کنند. تماس زیاد با آفتاب به خصوص در ناحیه دور چشم باعث تجمع رنگدانه ها و تیره شدن زیر چشم می شود.

ژنتیک

تیرگی دور چشم از خانواده به ارث می رسد، ممکن است از کودکی وجود داشته باشد یا با افزایش سن آشکار شود. سابقه بیماری هایی از جمله تیروئید نیز می توانند به تیرگی دور چشم منجر شوند.

درمان های خانگی تیرگی دور چشم

درمان تیرگی دور چشم به علت ایجاد آن وابسته است اما در اینجا به بررسی چند مورد از درمان های خانگی تیرگی دور چشم می پردازیم:

کمپرس سرد

کمپرس سرد از متورم شدن رگ ها جلوگیری می کند این امر پف و تیرگی دور چشم را کاهش می دهد. یک تکه یخ را در پارچه ای تمیز بپیچید و زیر چشم قرار دهید.

خواب کافی

خواب کافی نیز تیرگی دور چشم را کم می کند. 7 تا 8 ساعت خواب از تیره شدن دور چشم جلوگیری می کند.

بالا قرار گرفتن سر

گاهی اوقات موقعیت نامناسب سر هنگام خواب باعث تجمع مایع زیر چشم و در نتیجه آن پف کردن چشم می شود. بهتر است با استفاده از بالش مناسب سر بالا قرار گیرد.

ماسک چای سبز

قرار دادن چای سبز کیسه ای خنک زیر چشم به کم کردن تیرگی دور چشم کمک می کند. کافئین و آنتی اکسیدان موجود در چایگردش خون را بهبود می بخشند و تورم رگ ها را کم می کنند. 2 چای کیسه ای را 5 دقیقه در آب گرم قرار دهید. سپس آن ها را به مدت 20 دقیقه در یخچال قرار دهید تا خنک شوند، سپس آن ها را روی چشم های بسته به مدت 10 تا 20 دقیقه قرار دهید و در آخر چشم ها را با آب خنک بشویید.