0

سبد خرید شما خالی است!

8 ماده ای که نباید در محصولات آرایشی بهداشتی وجود داشته باشند


تغذیه تاثیر بالایی در سلامت پوست دارد. حتما بارها راجع به مواد غذایی که به زیبایی پوست کمک می کنند تحقیق کرده اید. اما آیا تا به حال به مواد اولیه محصولات آرایشی و بهداشتی که روزانه از آن ها استفاده می کنید توجه کرده اید؟ این عناصر تاثیر به سزایی در سلامت پوست دارند اما معمولا نادیده گرفته می شوند. تعداد این عناصر بسیار زیاد است اما در زیر به معرفی مهم ترین موارد می پردازیم.

1- پارابن

Paraben

پارابن به عنوان یک ماده نگه دارنده به طور گسترده در محصولات آرایشی بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. بعضی برند ها ادعا دارند که استفاده از پارابن در حجم کم بی خطر است اما بیشتر محصولات حاوی انواع مختلف پارابن هستند. برخی از مطالعات حاکی از ارتباط پارابن با سرطان سینه و تغییرات هورمونی هستند.

موارد استفاده: پاک کننده های صورت، شامپوی بدن، لوسیون بدن، کرم پودر و شامپو

2- فتالات

Phthalate

فتالات به گروهی از مواد شیمایی اطلاق می شود که در ساخت پلاستیک و انعطاف پذیر کردن آن به کار گرفته می شود. از این مواد برای ایجاد چسبندگی بین محصول آرایشی و پوست استفاده می شود در حالی که برخی از انواع فتالات ها سرطان زا هستند و تاثیرات منفی بر غدد درون ریز و رشد جنین دارند.

موارد استفاده: اسپری مو، رژ لب، عطر، لاک ناخن و دئودورانت

3- رایحه

Fragrance

استفاده از عطر در محصولات آرایشی در نگاه اول خطرناک به نظر نمی رسد اما این یک راه تجاری برای پنهان کردن مواد اولیه است. معمولا این مواد اولیه حاوی مواد شیمیایی هستند که موجب ایجاد آلرژی، تغییرات هورمونی و ناباروری می شوند.

موارد استفاده: مرطوب کننده، کرم دست، اسپری مو

4- سدیم لاریل سولفات یا سدیم لورث سولفات

SLS/SLES

از این ماده برای ایجاد کف در مواد شوینده استفاده می شود. عناصر پاک کننده قوی تمام رطوبت پوست را از بین می برند و سبب ایجاد خشکی، واکنش های آلرژیک و سوزش می شوند.

موارد استفاده: شامپو، پاک کننده صورت، شامپوی بدن، خمیر دندان

5- بوتیلات هیدروکسی آنیزول

BHA

این ماده یک آنتی اکسیدان شیمیایی است که از آن برای افزایش طول عمر محصولات استفاده می شود. این ماده سرطان زا است و سبب کاهش رنگدانه های پوست، تغییرات هورمونی و آسیب به کبد می شود.

موارد استفاده: رژ لب، مرطوب کننده ها

6- رتینول

Retinol

علارغم تاثیرات مثبت رتینول بر محو کردن چین و چروک نمی توان منکر تاثیرات منفی آن به خصوص در زمان بارداری شد. امکان دارد رتینول به DNA آسیب بزند و سرعت رشد تومورهای پوستی را افزایش دهد.

موارد استفاده: مرطوب کننده ها، کرم های ضد چروک

7- سرب

Lead

سرب جزو فلزات سنگین و یک نوروتوکسین است و می تواند سبب مشکلات مختلف رفتاری و یادگیری شود مانند IQ پایین تر. سرب از بسیاری از رنگ ها حذف شده است اما هنوز برخی مواد آرایشی حاوی سرب هستند.

موارد استفاده: رژ لب، برق لب

8- فرمالدئید

Formaldehyde

از فرمالدئید برای جلوگیری از رشد باکتری در محصولات آرایشی استفاده می شود در حالی که این ماده سرطان زا است، سبب ایجاد واکنش های آلرژیک می شود و ممکن است به سیستم ایمنی آسیب بزند.

موارد استفاده: شامپو، پاک کننده ها، لاک ناخن