0

سبد خرید شما خالی است!

کمبود خواب چگونه به پوست آسیب می زند؟

خواب خوب شب رابطه مستقیمی با سلامت پوست دارد. کمبود خواب سبب ترشح هورمون استرس کورتیزول می شود. سطح بالای کورتیزول باعث افزایش استرس و بروز التهاب در بدن و در نتیجه آسیب به پوست می شود.


در 3 ساعت ابتدای خواب غده هیپوفیز شروع به ترشح هورمون رشد می کند. با بالا رفتن سن وجود این هورمون به حفظ شادابی و درخشندگی پوست کمک می کند و در صورت عدم ترشح این هورمون پروسه بازسازی پوست متوقف می شود و پوست شروع به پیر شدن می کند.

در 2 ساعت میانی خواب ملاتونین افزایش پیدا می کند. هورمون ملاتونین در بدن تنظیم کننده زمان خواب و بیداری است، علاوه بر این به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند که از پوست در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کند.

در 3 ساعت پایانی خواب سطح کورتیزول کاهش پیدا می کند. همچنین دمای پوست نیز کاهش می یابد تا ماهیچه ها بدون حرکت استراحت کنند و مهم ترین ترمیم پوست در طول شب انجام گیرد.

در زیر به بررسی عوارض کمبود خواب می پردازیم:

تغییر شرایط پوستی: کمبود خواب سبب افزایش التهاب می شود و این امر موجب بروز آکنه، حساس شدن پوست، واکنش های آلرژیک و سوزش و التهابات پوستی می شود.

کاهش زیبایی پوست: افزایش سلول های ملتهب بر ساخت کلاژن و مولکول هایی که باعث درخشش و شفافیت پوست می شوند تاثیر منفی دارد.

مشکلات پوستی مربوط به سیستم ایمنی: افزایش التهاب در بدن توانایی تنظیم سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهد که سبب ایجاد بیماری های پوستی نظیر  اگزما می شود.

کاهش رطوبت: پوست در خواب قابلیت آبرسانی مجدد و بازسازی رطوبت از دست رفته را دارد. کمبود خواب سبب خشک شدن پوست، چین و چروک و سیاهی دور چشم می شود.

پیر شدن زود هنگام پوست: هورمون های رشد هنگام خواب عمیق سلول های آسیب دیده را بازسازی می کنند و در صورتی که خواب عمیق نباشد این اتفاق نمی افتد.

سیاهی دور چشم: شایعترین علت سیاهی دور چشم کم خوابی است، که در این صورت رگ ها متورم می شوند و دور چشم تیره به نظر می رسد.

ریزش مو: افزایش سطح هورمون کورتیزول سبب ریزش مو می شود.

افزایش وزن: خواب کافی احساس گرسنگی را کمتر می کند اما کمبود خواب مصرف خوراکی ها را بیشتر می کند و کالری مصرفی را افزایش می دهد.

چگونه خواب بهتری داشته باشیم؟

ساعت مشخصی را برای خواب شب انتخاب کنید و بین 7 تا 9 ساعت بخوابید.

از خوردن وعده سنگین غذایی قبل از خواب پرهیز کنید.

از مصرف سیگار قبل از خواب اجتناب کنید.

در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید اما قبل از خواب آب کمتری بنوشید.

زیر پتویی گرم در محیطی خنک، تاریک و آرام بخوابید.

وسایل الکترونیکی را از اتاق خواب خارج کنید.

ملحفه ها را منظم بشویید.