0

سبد خرید شما خالی است!

چگونه نوع پوست را تشخیص دهیم؟

تشخیص صحیح نوع پوست برای داشتن پوستی سالم و بی نقص ضروری است. دانستن نوع پوست به شما کمک می کند تا محصولات آرایشی بهداشتی مناسب پوست خود را تهیه کنید. انواع پوست ها شامل خشک، چرب، نرمال، مستعد آکنه و حساس هستند. تنها با چند مرحله ساده می توان نوع پوست را تشخیص داد:

مهیاسازی پوست

1- پاک کردن آرایش: با استفاده از آرایش پاک کن تمام صورت خود را تمیز کنید با این کار آرایش، آلودگی و چربی از سطح پوست پاک می شوند.


2- شستن صورت: پوست صورت را با آب ولرم خیس کنید؛ اندکی از ژل شست و شوی صورت در کف دست خود بریزید و به آرامی با نوک انگشتان صورت را ماساژ دهید و تمام نقاط را پوشش دهید؛ سپس با آب ولرم آبکشی کنید و با حوله ای تمیز خشک کنید. شست و شوی سخت و مکرر صورت سبب خشکی و تحریک پوست و همچنین ترشح بیشتر چربی می شود.


3- یک ساعت صبر کنید: در طی این مدت از هیچ محصولی حتی مرطوب کننده استفاده نکنید و از لمس کردن صورت پرهیز کنید.بررسی پوست

1- یک دستمال روی پوست بمالید: بعد از یک ساعت دستمال را به آرامی روی بینی و پیشانی خود بمالید. اگر دستمال چرب شود پوست شما چرب یا مختلط است.


2- به پوست خود توجه کنید: اگر پوست شما خشک باشد بعد از شستن احساس می کنید که پوست کشیده می شود؛ اگر پوست شما چرب باشد بلافاصله بعد از شستن احساس تمیزی خواهید داشت و اگر پوست مختلط باشد در ناحیه بینی و پیشانی احساس تمیزی می کنید اما روی گونه ها حس کشیدگی دارید. پوست های حساس به بعضی از پاک کننده ها واکنش نشان می دهند و خارش پیدا می کنند یا قرمز می شوند. در صورتی که پوست شما در هیچ کدام از گروه های قبلی قرار نمی گیرد به این معنا است که پوستی نرمال دارید که مراقبت از آن ساده تر است.


3- به آینه نگاه کنید: اگر صورت شما قرمز باشد یا در برخی نقاط پوسته پوسته شود پوستی خشک یا حساس دارید. اگر سطح پوست شما براق است پوستی چرب دارید و اگر ترکیب دو مورد قبل را مشاهده می کنید پوست شما مختلط است.


4- به سایز منافذ توجه کنید: اگر پوست شما نرمال باشد منافذ قابل رویت هستند اما بزرگ نیستند. اگر منافذ از فاصله بیشتری نیز قابل تشخیص باشند پوست شما چرب است و اگر منافذ اصلا دیده نشوند پوستی خشک دارید. در صورتی که سایز منافذ در نقاط مختلف صورت متفاوت باشد پوست مختلط است.


5- پوست را بکشید: پوست قسمتی از صورت را به آرامی بکشید. اگر پوست چین و چروک پیدا کند خشک یا مختلط است اما اگر صاف باشد چرب است.


6- از متخصص پوست سوال کنید: اگر همچنان راجع به نوع پوست خود شک دارید به متخصص پوست مراجعه کنید و درباره نوع و روش های مراقبت از پوست سوال کنید.