0

سبد خرید شما خالی است!

گالری سنگ

چگونه از ریزش مو جلوگیری کنیم؟

ریزش مو دلایل متعددی دارد از جمله رژیم غذایی، کمبود ویتامین، مصرف دارو، تغییرات هورمونی، استرس شدید یا بیماری، آلودگی و ژنتیک. یک سوم افراد به ریزش مو دچار هستند. بعضی از عوامل ریزش مو مثل ژنتیک خارج از کنترل هستند اما رعایت موارد زیر از ریزش مو پیشگیری می کند:


کم کردن استفاده از سشوار

حرارت پروتئین مو را ضعیف می کند. حرارت دادن و خشک کردن مداوم مو با سشوار باعث نازک و آسیب پذیر شدن مو و به مرور سبب ریزش مو می شود. بهتر است مو به حالت طبیعی خشک شود، هر وسیله ای که به مو حرارت می دهد به مو صدمه می زند.

پرهیز از مواد شیمیایی

صاف کردن یا فر کردن مو با مواد شیمیایی به مو آسیب می زنند. مو را خشک، ضعیف و شکننده می کنند. انجام این کار به مرور زمان سبب ریزش مو می شود.

پرهیز از رنگ و دکلره مو

استفاده زیاد از رنگ موهای شیمیایی شدیدا به مو آسیب می زند. هرگز موها را زودتر از 4 تا 6 هفته رنگ نکنید. همچنین دکلره با از بین بردن رنگدانه ها، مو را ضعیف و آسیب پذیر می کنند.

کشیدن مو

محکم بستن و کشیدن مو با بافت، دم اسبی و سایر مدل ها نیز ریزش مو را در پی دارند.

شستن مو و شامپو

شستن مو از ریزش جلوگیری می کند و سطح سر را تمیز می کند. موها نباید هر روز شسته شوند چون شست و شوی زیاد چربی طبیعی پوست را از بین می برد. بهتر است موها را یک روز در میان با شامپوی ملایم شست. شامپوی مناسب باید با توجه به نوع مو انتخاب شود. استفاده از یک شامپوی ملایم که حاوی سولفات و پارابن نباشد به سلامت سطح سر کمک می کنند.

برس مناسب

چگونگی برس کشیدن بر وضع مو تاثیرگذار است. بهتر است از یک برس نرم استفاده کنید. هرگز موی خیس را برس نکشید. مو ها را تیکه تیکه از پایین برس بکشید.

ماساژ سر

ماساژ سر با روغن های مغزی از جمله روغن نارگیل، رزماری، لوندر و بادام جریان خون را در سطح پوست افزایش می دهد و به افزایش رشد مو کمک می کند.

تغذیه مناسب

داشتن رژیم غذایی و تغذیه مناسب پروتئین، ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن شما را تامین می کند و به جلوگیری از ریزش موی ناشی از کمبود ویتامین کمک می کند. آهن از جمله مواد معدنی است که کمبود آن سبب ریزش مو می شود. گوشت قرمز، مرغ، ماهی، بروکلی و اسفناج سرشار از آهن هستند.

پروتئین برای داشتن موی قوی ضروری است. کمبود پروتئین مو را خشک و ضعیف می کند. پروتئین کافی آمینو اسید فراهم می کند و از ریزش مو جلوگیری می کند. پروتئین در غذاهای دریایی، مرغ، شیر، پنیر، ماست، تخم مرغ و حبوبات موجود است.

ویتامین C

غذاهای سرشار از ویتامین C به جذب آهن کمک می کنند. ویتامین C همچنین به تولید کلاژن کمک می کند که  ریشه مو را قوی می کند.

امگا 3 و اسیدهای چرب

امگا 3 و اسیدهای چرب سلامت مو را حفظ می کنند و از خشک و شکننده شدن مو جلوگیری می کنند.

بیوتین

بیوتین یک نوع ویتامین B حلال در آب است که برای مو اهمیت زیادی دارد و کمبود آن مو را خشک و شکننده می کند.