0

سبد خرید شما خالی است!

رابطه عطر و خاطرات

سفر در زمان همیشه برای بسیاری از افراد الهام بخش بوده است، توانایی برگشتن به عقب برای تغییر گذشته یا زندگی مجدد. در حالی که این امر محال به نظر می رسد اما عطرها این پتانسیل را در خود جای داده اند. عطر مانند ماشین زمان فرد را به زمان و مکانی خاص می برد و خاطرات را مرور می کند.


وقتی که باران شروع به باریدن می کند و بوی خاک باران خورده بلند می شود، وقتی بعد از مدتی بوی دریا را حس می کنید، هنگامی که از جایی عبور می کنید و بوی اسپند به مشام می رسد، بوی کیک در حال پخت و هزاران نمونه دیگر خاطره ای را در ذهن شما زنده می کند، شما را به یاد کسی می اندازد و تلخ یا شرین برای چند لحظه به نقطه ای در گذشته تعلق خواهید داشت.

حس بویایی یکی از قوی ترین حواس بشر محسوب می شود و به طور ناخودآگاه بر روحیه فرد تاثیر می گذارد. به بوی مطبوع خوراکی ها واکنش مثبت نشان می دهیم و احساس شادی و آرامش می کنیم در مقابل بوی ناخوشایند حس تنهایی و نگرانی را بر می انگیزد.

آروماتراپی از تمدن باستان به عنوان یک روش درمانی موثر شناخته می شود. از اسانس ها برای کاهش استرس استفاده می شود. برای مثال روغن لوندر، عصاره بابونه و نعناع به کاهش کورتیزول کمک می کنند و به افراد با استرس بالا توصیه می شوند. بوهایی مانند پودر بچه و کرم ضد آفتاب یادآوار بچه ها و تعطیلات تابستان هستند و حس شادی را بر می انگیزند.

معمولا افراد بیشتر بر حس بینایی و شنوایی متکی هستند و کمتر به بویی که حس می کنند توجه دارند، اما هنگامی که چیزی را بو می کنید، حس بویایی بسیار سریع تر از حواس دیگر و در لحظه خاطرات را زنده می کند. کنترل حس بویایی بخشی از سیستم سازگان کناره ای مغز است که رابطه بسیار نزدیکی با خاطرات دارد به دلیل ارتباط بسیار نزدیک این دو بخش خاطرات با بویی مشخص در ذهن ثبت می شوند.

بر اساس توضیحات فوق خرید عطر برای هر فرد تجربه ای شخصی است که احساسات و خاطرات او در این مسئله درگیر هستند. به همین دلیل است که برخی افراد همیشه از یک عطر استفاده می کنند و برخی دیگر عطرهای بسیاری را تجربه می کنند.