0

سبد خرید شما خالی است!

10 درمان خانگی پوست چرب


سطح پوست به وسیله غدد چربی که زیر پوست قرار گرفته اند چرب می شود. ترشح چربی به نرم شدن پوست و سلامت و درخشندگی مو کمک می کند اما چرب بودن بیش از حد باعث بسته شدن منافذ و آکنه می شود. وراثت، تغییرات هورمونی و حتی استرس ترشح چربی را افزایش می دهند. اگرچه کنترل پوست چرب دشوار است اما با استفاده از درمان های خانگی و بدون نیاز به دارو می توان علائم این مشکل را کاهش داد.

1- شستن صورت

اگرچه این مورد بدیهی به نظر می رسد اما افراد بسیاری شست و شوی روزانه را حذف می کنند. پوست چرب نیاز به 2 بار شستن در روز دارد. صابون و پاک کننده های قوی به پوست آسیب می زنند در عوض از صابون های ملایم مانند صابون گلیسیرین استفاده کنید.

2- کاغذ خشک کن

این کاغذهای کوچک و باریک مانع ترشح اضافه چربی نمی شوند اما چربی پوست را جذب می کنند و سبب می شوند پوست کمتر براق به نظر برسد.

3- عسل

عسل یکی از بهترین درمان های طبیعی پوست است. خاصیت آنتی باکتری و ضد عفونی کنندگی عسل به پوست های مستعد آکنه کمک می کند. عسل همچنین بدون چرب کردن رطوبت پوست را تامین می کند. برای درمان پوست چرب لایه نازکی از عسل طبیعی بدون مواد افزودنی را بر پوست بزنید و پس از 10 دقیقه با آب گرم بشویید.

4- خاک رس آرایشی

خاک رس چربی پوست را جذب می کند. خاک رس سبز که درمان متداولی برای پوست های چرب و آکنه است. برای تهیه ماسک رس به یک قاشق چایخوری از رس مقدار کمی آب اضافه کنید تا غلظتی پودینگ مانند پیدا کند. ماسک را روی پوست بزنید و اجازه دهید تا خشک شود. سپس رس را با آب گرم از صورت بشویید و خشک کنید.

5- جوی دو سر

جوی دو سر چربی اضافه پوست را جذب می کند و همچنین سلول های مرده را لایه برداری می کند. برای تهیه ماسک جوی دو سر می توان آن را با مواد مختلفی مثل ماست، عسل و میوه های له شده ترکیب کرد. نصف فنجان آرد جوی دو سر را با مقداری آب مخلوط کنید تا خمیر شکل گیرد. یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید و ترکیب را به مدت 3 دقیقه روی پوست ماساژ دهید و سپس با آب گرم بشویید و خشک کنید.

6- سفیده تخم مرغ و لیمو

ترکیب سفیده تخم مرغ و لیمو درمان موثری برای پوست چرب است چون هر دو نقش به سزایی در جمع شدن منافذ دارند و اسید موجود در لیمو و بقیه مرکبات به جذب چربی کمک می کند. برای تهیه ماسک یک سفیده تخم مرغ را با یک قاشق چایخوری آب لیموی تازه ترکیب کنید. سپس ماسک را روی صورت بزنید و پس از اینکه کاملا خشک شد با آب گرم بشویید و خشک کنید.

7- بادام

پودر بادام برای لایه برداری پوست و جذب چربی اضافه کاربرد دارد. برای تهیه اسکراب بادام 3 قاشق چایخودی بادام خام آسیاب شده را به 2 قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید و با حرکات دورانی ترکیب را بر پوست خود بزنید و در نهایت با آب گرم بشویید و خشک کنید.

8- آلوئه ورا

آلوئه ورا به عنوان یک تسکین دهنده در درمان بیماری های پوستی، پوسته پوسته شدن صورت و چربی پوست به کار گرفته می شود. می توانید لایه نازکی از آن را قبل از خواب به پوست بزنید و صبح بشویید. اگر تا به حال از آلوئه ورا استفاده نکرده اید ابتدا مقداری از آن را روی بازو تست کنید، اگر پس از 48 ساعت هیچ واکنشی مشاهده نکردید به آن حساسیت ندارید.

9- گوجه فرنگی

گوجه فرنگی حاوی سالسیلیک اسید است که به عنوان یک درمان خانگی آکنه شناخته می شود. این اسید چربی اضافه پوست را جذب می کند و اجازه نمی دهد منافذ مسدود شوند. برای تهیه ماسک لایه بردار گوجه یک قاشق چایخوری شکر را با یک گوجه پوره شده ترکیب کنید و با حرکات دورانی روی پوست بزنید. بعد از 5 دقیقه با آب گرم بشویید و خشک کنید.

10- روغن جوجوبا

اگرچه استفاده از روغن برای پوست های چرب مضر به نظر می رسد اما روغن جوجوبا به عنوان درمان پوست چرب و آکنه شناخته می شود. با استفاده از چند قطره روغن جوجوبا، چند بار در هفته پوست را ماساژ دهید.

جلوگیری از چرب شدن پوست

اگر وراثت و هورمون ها علت ایجاد پوست چرب باشند جلوگیری از آن مشکل است. پرهیز از غذاهای ناسالم، سرخ شده، شکر زیاد و غذاهای آماده به این مورد کمک می کنند. معمولا در این شرایط از آرایش سنگین برای پوشاندن نواقص صورت استفاده می شود در حالی که این مشکل را بدتر می کند و چربی بیشتری ترشح می شود. ترجیحا به دنبال محصولاتی باشید که منافذ پوست را مسدود نمی کنند. در کل اثربخشی هر مورد از درمان های خانگی به علت چرب شدن پوست و کیفیت مواد به کار گرفته شده وابسته است.