0

سبد خرید شما خالی است!

گالری سنگ

چگونه ناخن های محکمی داشته باشیم؟

ناخن ها نشانه ای از وضع سلامت بدن هستند. سبک زندگی و عادت های روزانه گاهی باعث شکننده شدن ناخن می شود در حالی که با رعایت چند نکته ساده می توان ناخن های قوی داشت.

1- استفاده از مکمل بیوتین

بیوتین که با نام های ویتامین H و ویتامین B7 شناخته می شود یکی ازانواع ویتامین B است و چون حلال در آب است در بدن ذخیره نمی شود. پس باید به صورت روزانه استفاده شود. بیوتین به قوی شدن مو و ناخن کمک می کند و در ماهی ساردین، تخم مرغ پخته و حبوبات موجود است یا می توان از مکمل ها یا ویتامین B استفاده کرد.

2- کاهش تماس با آب

تماس زیاد با آب ناخن ها را خشک و شکننده می کند. زمان شستن ظرف ها از دستکش استفاده کنید.

3- آب کافی

نوشیدن آب به مقدار کافی برای بدن و سلامت ناخن ها ضروری است. بدون رطوبت ناخن ها خشک و شکننده می شوند و نوشیدن آب رطوبت ناخن را حفظ می کند.

4- توجه به رژیم غذایی

بهتر است رژیم غذایی متنوع باشد و در کنار آن از مولتی ویتامین و مواد معدنی کافی استفاده شود. تامین نیاز بدن به ویتامین ها ناخن ها را قوی می کند.

5- محصولات ناخن

بسیاری از لاک های ناخن دارای مواد شیمیایی هستند که ناخن ها را ضعیف می کند. پاک کننده های ناخن حاوی استون به ناخن آسیب می رسانند. به دنبال لاک های غیر سمی و لاک پاک کن های بدون استون باشید.

6- ژلیش

از ژلیش و کاشت ناخن پرهیز کنید. اگرچه کاشت ناخن برای افرادی که ناخن های زیبایی ندارند ساده ترین راه محسوب می شود اما ژلیش یا کاشت مداوم ناخن ها آن ها را ضعیف و شکننده تر از قبل می کند.

7- استراحت

به ناخن های خود استراحت دهید. بعد از یک هفته داشتن لاک روی ناخن یک هفته نیز لاک نداشته باشید. حتی بهترین لاک های غیر سمی نیز در صورت استفاده مداوم ناخن را ضعیف می کنند.

8- کوتاه کردن ناخن

ناخن های بلند آسیب پذیرتر از ناخن های کوتاه هستند. کوتاه نگه داشتن ناخن ها احتمال شکستن را پایین می آورد و ناخن قوی تر می شود.

9- انجام کارها با ناخن

هرگز از ناخن برای انجام کارهایی مثل باز کردن نوشابه یا مشابه این استفاده نکنید چون باعث ترک خوردن و شکستن ناخن می شود.

10- مرطوب کردن

پس از هر بار شستن دست و یا پاک کردن لاک ناخن ها را با کرم دست یا لوسیون مرطوب کنید.

11- محصولات خشک کننده

استفاده از ضد عفونی کننده دست به شدت به ناخن ها آسیب می زند. هر محصول مشابهی که ناخن ها را خشک می کند نیز باعث شکستن ناخن می شود. پس در زمان نظافت منزل و کار با مواد شوینده نیز حتما از دستکش استفاده کنید.