0

سبد خرید شما خالی است!

چگونه جلوه منافذ پوست را به حداقل برسانیم؟

نقاط کوچک حفره مانند روی سطح پوست منافذ نام دارند که هر منفذ دهانه ی یک فولیکول مو است و در هر منفذ یک غده چربی وجود دارد که چربی پوست را تامین می کند. در نقاطی که غدد چربی بزرگ تر هستند مثل پیشانی و بینی منافذ نیز برجسته تر هستند. سایز منافذ در درجه اول به ژن های هر فرد بستگی دارد. معمولا افراد با پوست روشن منافذ کوچکی دارند در حالی که پوست های تیره تر منافذ بزرگ تری نیز دارند. علاوه بر این نوع پوست نیز نقش مهمی ایفا می کند؛ پوست های خشک منافذ قابل توجه ای ندارند اما پوست های چرب منافذ مشخص و برجسته ای دارند. سایز منافذ پوست به فاکتورهای زیادی وابسته است اما چگونه می توان جلوه منافذ را به حداقل رساند؟


8 راه کوچک کردن منافذ پوست

1- استفاده از محصولات بر پایه آب

اگر پوست شما چرب است حتما از محصولات پوستی بر پایه آب استفاده کنید تا چربی اضافه وارد منافذ نشود. محصولات پوستی بر پایه روغن منافذ را بزرگ تر می کنند.

2- شستن صورت صبح و شب

شستن صورت یکی از پایه ای ترین مراحل مراقبت پوست است. شستن پوست در هر صبح و شب چربی اضافه و آلودگی را از منافذ پاک می کند و جلوه ی آن ها را به حداقل می رساند.

3- استفاده از پاک کننده های ژلی

پاک کننده های ژلی به خوبی آلودگی منافذ را بر طرف می کنند اما شیر پاک کن ها سطح پوست را چرب می کنند و به داخل منافذ نفوذ می کنند.

4- لایه برداری

افراد با پوست چرب باید هفته ای یک یا دو بار پوستشان را لایه برداری کنند. لایه برداری کمک می کند تا آلودگی، سلول های مرده و روغن اضافی که باعث بستن منافذ می شوند از پوست پاک شوند. بیش از 2 بار در هفته لایه برداری نکنید چون پوست خشک می شود.

5- مرطوب کردن روزانه پوست

مرطوب کردن پوست چرب عجیب به نظر می رسد اما رطوبت نقش مهمی در کاهش سایز منافذ دارد. پس از شستن پوست، هنگامی که پوست خشک است استفاده از مرطوب کننده پوست را آبرسانی می کند و اجازه می دهد چربی در عمق پوست بماند به جای اینکه روی سطح پوست قرار گیرد در نتیجه منافذ با چربی بسته نمی شوند.

6- ماسک رس

استفاده از ماسک رس یک یا دو بار در هفته چربی را از منافذ پاک می کند و از بزرگ شدن آن ها جلوگیری می کند.

درمان خانگی منافذ باز پوست

1- آلوئه ورا

مقداری ژل تازه آلوئه ورا را برای چند دقیقه روی پوست ماساژ دهید. سپس اجازه دهید ژل روی پوست خشک شود و پس از 10 دقیقه با آب خنک بشویید. استفاده روزانه از ژل آلوئه ورا منافذ پوست را کوچک می کند.

2- سفیده تخم مرغ

1 سفیده تخم مرغ

2 قاشق غذاخوری آرد جو دو سر

2 غذاخوری آبلیموی تازه

سفیده تخم مرغ را با آرد جو دو سر و آبلیمو ترکیب کنید تا یک خمیر یکدست بدست آید. خمیر را روی پوست بزنید و 30 دقیقه زمان دهید و سپس با آب خنک بشویید. هفته ای دو بار می توانید این ترکیب را روی پوست بزنید.

3- سرکه سیب

1 قاشق غذاخوری سرکه سیب

1 قاشق غذاخوری آب

سرکه را با آب رقیق کنید و با استفاده از مقداری پنبه روی پوست بزنید و اجازه دهید خشک شود. سرکه منافذ را کوچک می کند و به عنوان تونر عمل می کند.

4- خیار

چند حلقه خیار

2 قاشق غذاخوری آبلیمو

حلقه های خیار را در آبلیمو خیس کنید، سپس به مدت 15 دقیقه روی پوست قرار دهید و در آخر با آب خنک بشویید. برای نتیجه بهتر قبل از استفاده حلقه های خیار را در فریزر خنک کنید. هفته ای 3 بار می توانید از این ماسک استفاده کنید.