0

سبد خرید شما خالی است!

علل و درمان تیرگی دور چشم

تیرگی و پف کردن دور چشم در بین خانم ها و آقایان بسیار شایع است و باعث می شود سن بیشتر به نظر برسد. افرادی با سن بالا، وراثت مستعد و تون تیره پوست بیشتر در معرض سیاهی دور چشم هستند.

در زیر به بررسی عواملی که موجب تیرگی دور چشم می شوند می پردازیم:


خستگی

بی خوابی، خستگی شدید یا چند ساعت بیدار ماندن بعد از ساعت معمول خواب می تواند سبب تیرگی دور چشم شود. کمبود خواب پوست را کدر و رنگ پریده می کند و بافت های تیره و رگ های خونی زیر پوست را نمایان می کند. خواب کم همچنین سبب تجمع مایعی زیر چشم می شود و چشم ها پف دار به نظر می رسند.

سن

بالا رفتن سن یکی از علل طبیعی تیرگی دور چشم است. با بالا رفتن سن پوست نازک تر می شود و چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد این امر سبب می شود رگ های خونی زیر چشم نمایان شوند و آن ناحیه تیره شود.

خستگی چشم

خیره شدن به کامپیوتر یا تلویزیون برای طولانی مدت باعث خستگی چشم می شود در نتیجه رگ های خونی بزرگ می شوند و دور چشم تیره می شود.

آلرژی

واکنش های آلرژیک و خشکی چشم سبب تیرگی می شوند. پس از هر واکنش آلرژیک، در پاسخ به باکتری های مضر، بدن هیستامین تولید می کند. هیستامین علاوه بر پف کردن، خارش و قرمز شدن چشم باعث بزرگ و نمایان شدن رگ های خونی و در نتیجه تیرگی دور چشم می شود.

کم شدن آب بدن

کم شدن آب بدن یکی از علل شایع تیرگی دور چشم است. وقتی بدن به اندازه کافی آب دریافت نمی کند پوست دور چشم کدر می شود و گود افتاده به نظر می رسد.

آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی باعث تولید بیشتر ملانین و افزایش رنگدانه ها می شود. تماس زیاد آفتاب با پوست سبب تیرگی دور چشم می شود.

ژنتیک

وراثت نقش مهمی در تیرگی دور چشم ایفا می کند. این ویژگی ممکن است از کودکی آشکار شود و با افزایش سن بدتر شود یا به مرور محو شود. همچنین بیماری هایی مانند تیروئید نیز در سیاهی دور چشم موثر هستند.

درمان سیاهی دور چشم

درمان تیرگی دور چشم رابطه مستقیمی با علت ایجاد آن دارد اما در اینجا به بررسی چند مورد از درمان های خانگی رایج می پردازیم:

استفاده از کمپرس سرد: کمپرس سرد ورم را کاهش می دهد و رگ های خونی را منقبض می کند این امر پف و تیرگی دور چشم را بهبود می بخشد. چند یخ را درون پارچه ای قرار دهید و روی چشم بگذارید. همچنین می توان یک پارچه مرطوب به آب سرد را به مدت 20 دقیقه روی چشم قرار داد. در صورت گرم شدن پارچه یا ذوب شدن یخ ها همین پروسه را تکرار کنید.

خواب بیشتر: جبران کمبود خواب کمک بزرگی به بر طرف شدن تیرگی دور چشم می کند. برای جلوگیری از تیرگی بدن به 7 یا 8 ساعت خواب نیاز دارد.

بالا بردن سر: علاوه بر کمبود خواب زاویه نامناسب سر با بدن باعث تجمع مایع زیر چشم و پف دار شدن آن می شود. با استفاده از بالشت سر را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

خیس کردن با چای کیسه ای: قرار دادن چای کیسه ای سرد روی چشم به بهبود ظاهر چشم کمک می کند. کافئین و آنتی اکسیدان موجود در چای باعث گردش خون، منقبض شدن رگ ها و جلوگیری از تجمع مایع زیر چشم می شود. 2 عدد چای کیسه ای سبز یا مشکی را به مدت 5 دقیقه در آب گرم خیس کنید. سپس آن ها را به مدت 20 دقیقه در یخچال قرار دهید. زمانی که خنک شدند چای های کیسه ای را به مدت 10 تا 20 دقیقه روی چشم بسته قرار دهید و سپس چشم ها را با آب سرد بشویید.

استفاده از کانسیلر: اگرچه این روش راه درمان محسوب نمی شود اما در پوشش سیاهی دور چشم موثر است.