0

سبد خرید شما خالی است!

گالری سنگ

در هوای آلوده چه رژیم غذایی داشته باشیم؟

قرار گرفتن در هوای آلوده سلامت بدن را به خطر می اندازد. آلودگی هوا بر سلامت قلب، ریه و سایر بخش های بدن تاثیرگذار است. افراد با بیماری های تنفسی، قلبی، آسم، دیابت، خانم های باردار و کودکان در این شرایط آسیب پذیرتر از سایر گروه ها هستند. مصرف برخی مواد غذایی بخشی از اثرات هوای آلوده را از بین می برد. در ادامه با این خوراکی ها آشنا می شویم:


ویتامین E

ویتامین E از آسیب به سلول ها جلوگیری می کند، سطح اکسیژن مورد نیاز سلول ها را افزایش می دهد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. ویتامین E در زرده تخم مرغ، کره، آواکادو، اسفناج و روغن های گیاهی موجود است.

روغن زیتون

ویتامین E موجود در روغن زیتون عملکرد ریه را بهبود می بخشد. اسیدهای چرب روغن زیتون التهاب را کاهش می دهند. بهترین روش مصرف روغن زیتون در سالاد است. چون گرم شدن آن برخی از ترکیبات شیمیایی روغن زیتون را تغییر می دهد که خواصش را از بین می برند.

بذر کتان

بذر کتان دارای مقدار زیادی فیتواستروژن و امگا 3 است. فیتواستروژن ها دارای آنتی اکسیدان هستند که بهبود واکنش های آلرژیک و آسم کمک می کنند.

ویتامین A و بتاکاروتن

بتاکاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل می شود و ویتامین A در کنترل التهاب موثر است و از عفونت پیشگیری می کند. بتاکاروتن در گشنیز، کاهو، اسفناج، برگ تربچه و هویج موجود است.

امگا 3

امگا 3 از بدن در مقابل اثرات جانبی آلودگی هوا محافظت می کند. ماهی، گردو، دانه چیا و بذر کتان منابع غنی امگا 3 هستند.

ویتامین C

ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی شناخته می شود که رگ های خونی را قوی می کند و به بهبود بیماری کمک می کند. ویتامین C در پرتقال،توت فرنگی، انبه، گریپ فروت، بروکلی و پاپایا یافت می شود.