0

سبد خرید شما خالی است!

کریستین دیور

کریستین دیور

کریستین دیور طراح مد فرانسوی بود که طراحی های او بعد از جنگ جهانی دوم بسیار مشهور شد و میراث او همچنان بر صنعت مد تاثیرگذار است.

خلاصه

طراح مد افسانه ای، کریستین دیور،در سال 1905 در شمال فرانسه متولد شد. او با طراحی های منحصر به فردش در سایه جنگ و محدودیت، معنای جدیدی از زنانگی با تمرکز بر لوکس بودن ارائه داد. نوآوری در طراحی سبب شد او به مقام موفق ترین طراح مد در جهان دست پیدا کند. ستارگان فیلم ها و خانواده سلطنتی از لباس های دیور استفاده می کردند و شرکت او جلودار صنعت مد بود. دیور در سال 1957 در سن 52 سالگی در ایتالیا چشم از جهان فرو بست.

مراحل آغازین زندگی

دیور در 21 ژانویه 1905 در شهری ساحلی در شمال فرانسه متولد شد. او دومین از میان پنج فرزند این خانواده بود. پدر او صاحب کارخانه کودسازی بود. هنگامی که دیور کودک بود خانواده او به پاریس رفت و او سنین جوانی را در پاریس سپری کرد. علارغم علاقه و استعداد او به هنر و رشته معماری، با اصرار پدر وارد رشته علوم سیاسی شد، با این امید که روزی دیپلمات برجسته ای شود.

در سال 1928 او از دانشگاه فارغ التحصیل شد و نمایشگاه هنری کوچکی را افتتاح کرد. پدرش مبلغی را برای این نمایشگاه به او قرض داده بود با این شرط که نام دیور بر سر در نمایشگاه نباشد. تا زمانی که این نمایشگاه برقرار بود آثار هنرمندان سرشناسی مثل جورج براک، پابلو پیکاسو، جان کوکتو، و مکس جیکوب در آن جای داشت. در سال 1931 مرگ برادر بزرگتر و مادر و ورشکستگی پدر به تعطیلی نمایشگاه انجامید.

فعالیت در عرصه مد

در پی تعطیل شدن نمایشگاه، دیور برای گذران زندگی شروع به فروش طرح های خود کرد. در سال 1935 در نشریه فیگارو به عنوان تصویرساز مشغول به کار شد. سال ها بعد توسط رابرت پیگوت به عنوان دستیار طراح استخدام شد. اگرچه با شروع جنگ جهانی دوم در جنوب فرانسه به ارتش پیوست. با شکست فرانسه دیور به پاریس بازگشت و توسط طراح مد لوسین لیلانگ استخدام شد. طی سال های باقی مانده جنگ، لباس زنان نازی و فرانسوی از برند لیلانگ تامین می شد. در همین زمان خواهر کوچک دیور که در نیروی مقاومت فرانسه می جنگید دستگیر و به بازداشتگاه زندانیان سیاسی فرستاده شد اما در آخر جان سالم به در برد و در سال 1945 آزاد شد.

مرگ

در سال 1957، تنها چند ماه پس از چاپ شدن عکس او بر جلد مجله تایم، برای تعطیلات به ایتالیا سفر کرد. وی در 23 اکتبر 1957 بر اثر حمله قلبی دیده از جهان فروبست. هواپیمای شخصی دیور او را به فرانسه بازگرداند. 2500 نفر از جمله کارمندان و مشتریان دیور در مراسم او شرکت داشتند. در زمان مرگ او برند دیور سالانه 20 میلیون دلار درآمد داشت.

جملات دیور

بعد از زنان، گل ها زیباترین چیزی هستند که خدا به جهان داده است.

سادگی، سلیقه و آراستگی سه رکن لباس خوب هستند و این موارد هیچ هزینه ای ندارند.

زیبایی واقعی در همه جا یافت می شود، به خصوص در چیزهایی که به نظر نمی رسند.

با طبیعی و اصیل بودن می توانید خالق یک انقلاب باشید حتی بدون اینکه در جست و جوی آن باشید.

عطر یک خانم بیشتر از دست خط او صحبت می کند.

پول به شما آراستگی نمی درهد بلکه درک و فهم آراستگی به همراه می آورند.

لباسی که بر تن دارید فراموش می شود اما رایحه عطر شما همیشه در خاطر ثبت می شود.

اگر طبیعت را الگوی خود قرار دهید هرگز اشتباه نمی کنید.